Zaznacz stronę

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się osoby z autyzmem oraz ich najbliżsi (m. in. dyskryminacji, izolacji, braku opieki i wsparcia).

W naszym Przedszkolu nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Brzechwy w Żorach od wielu lat prowadzone są działania terapeutyczne z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dzięki władzą miasta bardzo dobrze funkcjonują oddziały integracyjne, do których uczęszczają m. in. dzieci z autyzmem. W oddziałach tych mają one możliwość prawidłowego i harmonijnego rozwoju. Poprzez wspólne zajęcia i zabawę uczą się prawidłowych zachowań, integrując się z rówieśnikami.

W obecnym roku szkolnym w naszym przedszkolu po raz pierwszy obchodzimy ten dzień zdalnie. Dlatego zachęcamy wszystkich rodziców do wspólnego obchodzenia tego dnia w domu wraz z dziećmi.

Symbolami tego święta są żarówka i związane z nią motto: „Cała Polska świeci na niebiesko!”. Zatem w tym dniu wszyscy ubieramy się na niebiesko (czyli „zaświecimy na niebiesko”), prosimy aby dzieci wykonały prace plastyczną używając tylko koloru niebieskiego . Przesłanie nam na emaila konkurs.niebieskakoszulka@gmail.com abyśmy mogli razem podziwiać przedszkolną sztukę w galerii. A rodziców prosimy o przybliżenie dzieciom treści związanych z autyzmem. Poprzez wspólne oglądanie filmów, które ukazały codzienne życie dzieci/osób dotkniętych autyzmem

Każdy z nas może wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem włączając się do akcji . Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem i ich rodzin. Pamiętajmy, iż 2 kwietnia kolor niebieski daje osobom z autyzmem i ich rodzicom nadzieję na lepsze życie…

Skip to content